fbpx

Neden CEPA Test

Neden CEPA Test

Neden Cepa Test:

CEPA Sınavı, tamamen ihtiyaca yönelik olarak hazırlanmış, hızlı ve güvenilir bir sınavdır. Sınav gerek günlük hayatta gerek ise iş hayatında İngilizce dilini iletişim aracı olarak kullanması beklenen aday ya da çalışanların mevcut İngilizce bilgilerini ölçümleme, detaylı raporlandırma ve gelişim planları sunma amacıyla hazırlanmıştır.

CEPA sınav içeriğinde tek yanıt, çoklu yanıt, ilgili cevapları sıralama,  sürükle bırak şeklinde farklı ölçme ve değerlendirme şekilleri kullanılarak katılımcıların gerçekten bildikleri soru üzerinden cevaplandırabildikleri ölçüde puanlama almalarına imkan tanınmıştır. Adaptive bir sınav olan CEPA sınavı içerik olarak hem Genel İngilizce hem de İş İngilizcesi bilgisini günlük İngilizce kullanımı açısından yetkinlik bazlı olarak değerlendiren bir sınavdır ve ALTE standartları çerçevesinde hazırlanmış, soru ve değerlendirmeler CEFR seviyelerine  ve yetkinlik tanımlamalarına göre düzenlenmiştir.

CEPA Sınavı:

  • Ana dili İngilizce olmayan katılımcıların, Genel ve İş İngilizcesi bilgilerini iletişimsel bir teknikle ölçümleyen kabul edilen güncel dünya dil öğretimi ve ölçümleme standartları çerçevesinde hazırlanmış bir sınavdır.
  • Sınav durumsal ve etkileşimsel gerçek soru tür ve yapıları kullanarak sınava giren kişilerin İngilizce bilgilerini farklı açılardan değerlendirmektedir. Katılımcıların neleri yapamadığı değil, mevcut İngilizce bilgileri ile neleri yapabileceği ölçümlenmektedir.
  • İşe alım, terfi, performans değerlendirme, kariyer gelişim planlama ve dil eğitimi süreçlerinin etkinliğinin ölçülmesi ve değerlendirmesinde kullanılacak etkin, hızlı ve ekonomik bir sınavdır.
  • Sınav çerçevesi CEFR (Common European Framework) seviyelerine uyumlu olarak hazırlanmış, tüm seviyeler CEFR ile eşleştirilerek soru ve değerlendirme kriterleri hazırlanmıştır.
  • Sınav Okuma & Dinleme, Konuşma ve Yazma olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır.
  • Tüm sınavlar online olarak uygulanmaktadır.